Frank Schwieger: Merlin és bandája
Nagyon ritkán olvasok kifejezetten gyerekeknek szánt könyveket, de amikor igen, azt azért teszem, mert nagyon jól esik a lelkemnek. Többször emlegettem már itt a blogon is, hogy ha feltöltődésre van szükségem, sokszor inkább keresek valami könnyed, egyszerű nyelvezetű és mondanivalójú irományt, és ezt a kicsiknek szólók között általában meg is találom. Tavaly ilyenkor nagyon pozitív tapasztalatom volt ennek a könyvnek a nagytestvérével, az Odin és bandájával, így amikor megláttam, hogy ez érkezik, tudtam, hogy megadja majd azt a kikapcsolódást, amire épp vágyom.
A Merlin és bandája egy sorozat negyedik tagja. Frank Schwieger ebben különböző népek mitológiáját, meséit és legendáit dolgozza fel és ülteti át olyan stílusba, ami fogyasztható a 10-14 éves korosztály számára. Eddig a görög, a római, illetve a skandináv mondavilágról olvashattunk ennek keretében, most pedig (egy icipicit eltérve ugyan a koncepciótól, mivel mitológia helyett egy történelmi időszak az alapunk) a lovagkor történeteit ismerhetjük meg.
A Zeusz és a Caesar bandáját, vagyis a sorozat első két kötetét én nem olvastam, és nem is tervezem, ezért ebből a szempontból nincs összehasonlítási alapom. Az Odin bandáját is mindössze azért szúrtam ki magamnak, mert szerelmes vagyok a Skandináv-térségbe, és szerettem volna jobban megismerni a mitológiáját, ha már azt nem tanuljuk történelemórán. Eredetileg úgy terveztem, hogy ez lesz a kivétel, és a sorozatból többet nem is olvasok. A Merlin és bandájára viszont kifejezetten kíváncsi lettem. Rengeteg filmes feldolgozást láttam már a lovagkor mondáiból (főleg az Arthur-mondakörből vagy Robin Hood legendájából), amelyeknek mindig kicsit más volt a története, és ez kissé összezavart. Nem láttam a kontextust, a nagy egészet, illetve nem tudtam elhelyezni a különböző történetszálakat egymáshoz képest. Ettől a könyvtől azt reméltem, hogy ezen a téren igazít ki egy kicsit. Igaz, hogy gyerekeknek íródott, de, nyilván bizonyos fenntartásokkal, szerintem részben ismeretterjesztőként is megállja a helyét.
A kötet 17 különböző karaktert mutat be nekünk, de közülük nem mindenki teljesen különálló. Többen kapcsolódnak egymáshoz, így például a címadó Merlin mellett felbukkan Arthur és Nimué, Robin Hood mellett Marian, Trisztán mellett Izolda. Különösen értékelem, hogy hiába a lovagok a könyv főszereplői, a szerző figyelt arra, hogy nők is megjelenjenek benne – ráadásul nem csupán elvétve. Az ismertebb alakok közül olvashatunk még Jeanne D'Arc-ról, Don Quijote-ról, illetve Tell Vilmosról.
A sorozat nagy erősségét és különlegességét egyértelműen Ramona Wultschner illusztrációi adják. Minden karakterről készül egy nagy portré, illetve duplaoldalas bemutatás abban a stílusban, ami a borítón is látható. Megtudjuk a karakterektől például, hogy mihez értenek legjobban, kiket szeretnek legjobban, mire büszkék, és mivel lehetne az őrületbe kergetni őket. Az illusztrációk ezeket egészítik ki – néhol magyaráznak, máshol csak szimplán mókásak vagy esztétikusak.
Van egy nagy extrája is a kötetnek, ami a sorozatra (legalábbis az Odinra) eddig nem volt jellemző. Minden mondakör között ismeretterjesztő oldalak kaptak helyet, melyek a középkorról tartalmaznak érdekességeket. Van, amelyik a várakról szól, máshol azt mutatják be, kiből lehetett lovag, vagy éppen mit ettek a nemesek, és mit a parasztok. Ezek az oldalak még számomra is tartalmaztak újdonságot.
A szlenges írásstílus viszont továbbra is zavaró volt számomra. Könnyen el tudom képzelni, hogy a kicsiknek tetszik az ilyesmi, de felnőttként ezt annyira nem tudtam értékelni. Viszont nyilván az a fontos, hogy a célközönséghez passzoljon, és megszólítsa őket, tehát ilyen szempontból nincs ezzel gond.
Összességében a Merlin és bandája maradéktalanul megadta nekem azt, amit reméltem tőle. Segített kontextusba helyezni a korszak különböző figuráit, tisztázta számomra a történetüket, ráadásul új alakokkal is megismertetett. Nyilván a történetük ki van cicomázva, nagyjából mentes az erőszaktól és a durva dolgoktól, illetve a legendáknak különböző változatai léteznek, de a szövegek így is hitelesnek tűnnek. A mókás stílus és a csodás illusztrációk együtt megtették a hatásukat, mivel élvezettel pörgettem a lapokat és teljesen kikapcsolt az a pár óra, amit vele töltöttem. Annak, aki szeretné szórakoztatva edukálni a gyerekét (én amúgy a kiadó korosztály-ajánlását lejjebb vive, inkább 8-12 évet mondanék), annak tökéletes választás.
Értékelés
Kiadás: Kolibri (2021)
Oldalszám: 256
Kiadói sorozat: Mitológia újratöltve
Eredeti cím: Ich, Merlin, und die furchtlosen Ritter (2020)
Fordította: Veress Kata
Műfaj: gyerekkönyv
Oldalszám: 256
Kiadói sorozat: Mitológia újratöltve
Eredeti cím: Ich, Merlin, und die furchtlosen Ritter (2020)
Fordította: Veress Kata
Műfaj: gyerekkönyv
Legendás történetek a legnagyobb lovagkori arcokról!
Tényleg olyan kalandos volt a középkor? Hogyan tudta Arthur kihúzni a sziklából a híres Excalibur kardot? És miért fürdött meg Siegfried a sárkányvérben? Hogy nézett ki egy lovagi vár? Hogyan lett Robin Hood a tolvajok fejedelme?
Ha szívesen villognál legendás tudásoddal, ezt a könyvet neked találták ki!
A lovagkori történelem legizgalmasabb sztorijai vadiúj csomagolásban – Merlin, a nagy varázsló vezényletével.
Vigyázat, a könyv súlyos, nyolc napon túl gyógyuló nevetőizomgörcsöket okozhat!
A Kolibri kiadónak köszönhetően ezúttal a középkorba, Merlin világába látogathatunk el Frank Schwieger könyvével. Tartsatok velünk a turnén, öt tagunk mondja el a véleményét a sorozat legújabb részéről, és természetesen a turné végén ti is nyerhettek egy saját példányt belőle.
Nyereményjáték
Merlin és barátai kalandjait sok film feldolgozta már. Ezúttal a képek alapján azt kell megírnotok, hogy az adott filmekben mely színész játszotta Merlint. A feladatotok, hogy beírjátok az adott színész nevét a rafflecopter doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Állomáslista
10. 10. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 11. Olvasónapló
10. 13. Könyv és más
10. 15. Readinspo
10. 17. Dreamworld
0 megjegyzés