Bear Grylls: Sose add fel!
Bear Grylls nevét az exemnek köszönhetően ismertem meg annak idején. Annyira kíváncsi volt rá, hogy egy alkalommal megvettem neki ajándékba az egyik, kifejezetten túlélési praktikákról szóló irományát. Ezzel önkéntelenül megjegyeztem a nevét. Még annak ellenére is, hogy amit képvisel, az kissé távol áll az érdeklődési körömtől. Nemrég azonban a Jaffa Kiadó lehetőséget adott nekünk, hogy megismerkedjünk a legújabb könyvével, a Sose add fel!-lel. A szimpatikus címválasztást leszámítva azért mondtam igent, mert reméltem, ebből kicsit közelebbről megismerhetem a híres túlélőművészt.
A Sose add fel! lényegében önéletrajzi kötet, amely a Tűzön-vízen át folytatásaként készült el (de szerintem önállóan is olvasható és élvezhető). Bear Grylls már a legelejétől fogva közvetlen hangnemben, szinte a téma közepébe vágva kezd el mesélni a kalandjairól, melyek leginkább az őt híressé tévő munkájához, vagyis a televíziós szerepléshez kötődnek. A könyvben több mint 80 fejezeten keresztül olvashatunk a visszaemlékezéseiről, melyek időrendileg véletlen sorrendben következnek egymáshoz képest.
Aki számára ismeretlen Bear Grylls munkássága, annak egy rövid gyorstalpaló. Eredeti nevén Edward Michael Grylls fiatal korában a brit hadsereg különleges egységénél szolgált, de egy ejtőernyős baleset miatt három év után le kellett szerelnie. A vadonban való túlélés szabályait a seregben sajátította el, és később ebből is csinált karriert. 23 évesen ő lett a legfiatalabb brit, aki megmászta a Mount Everest csúcsát. Tapasztalataiból könyveket kezdett írni, majd olyan televíziós műsorok készítésébe is belefogott, amelyekben extrém helyzetekbe kényszeríti magát, hogy aztán túlélési tanácsokat adjon a nézők számára.
A Sose add fel! összeállításához elsősorban az utazásaiból, illetve a műsorkészítésből szerzett élményeit használta fel. Konkrét struktúra nélkül építette fel a könyvet, lényegében arról beszél benne, ami épp az eszébe jut. Ennek számomra vegyes hatása volt. Ugyan emiatt könnyebben vonódtam be a tartalomba, de közben kívülállónak is éreztem magam, aki nem mindig érti, miről van szó.
A könyv szerkezetét viszont szerettem. Egészen rövid, néhány oldalas fejezetekre bontotta a történeteit, így könnyen és szívesen haladtam vele délutánonként (és néha az ebédszünetben is, de erről nem szólunk senkinek). Ez az iromány tökélete arra, hogy ha csak néhány tíz szabad percünk van (akár tömegközlekedésen, akár két elintéznivaló között), akkor elővegyük egy kicsit.
Összességében a Sose add fel! nem a legtartalmasabb olvasmány volt, ami idén a kezembe került, de ez nem is feltétlenül baj. Arra tökéletes volt, hogy egy-egy rövid történet erejéig kiszakadjak a hétköznapokból, és újraéljem Grylls-szel együtt az egyik kalandját. Én inkább azoknak ajánlanám a könyv elolvasását, akik már ismerik egy ideje Grylls munkásságát, illetve látták a filmjeinek és sorozatainak legalább egy részét. Minimális alapismerettel is élvezhető a memoár, azonban úgy érzem, a célközönsége inkább az a réteg, akik eleve figyelemmel követik a tévés szerepléseit.
Értékelés
Oldalszám: 334
Eredeti cím: Never Give Up: My Life in the Wild (2022)
Fordította: Kántor Tamás
Műfaj: életrajz
0 megjegyzés