Shunmyo Masuno: Hogyan ​engedd el, ami nem fontos

by - december 14, 2024

Shunmyo Masuno már a kezdetektől fogva levesz a lábamról a könyveivel. Már a megjelenésükkor volt szerencsém olvasni előző két megjelenését, a Zen: Az egyszerű élet művészete és a Nyugalom címűt, amelyek azóta is előkelő helyet foglalnak el a könyvespolcomon és időnként visszatérek hozzájuk hosszabb-rövidebb időre. Na de legújabb írásának, a Hogyan engedd el, ami nem fontosnak már a címe is olyan sokat ígér, hogy a megérkezése után szinte rögtön neki is estem. A könyv maga egy-két óra alatt könnyedén elolvasható, viszont annál nagyobb hatást gyakorolt az életemre. Lássuk, hogyan!


A Hogyan engedd el, ami nem fontos ugyanúgy a zen szellemében készült, hiszen maga a szerző is zen buddhista szerzetesként él Japánban. A könyvben 99 gondolatot találunk, melyek mindegyike a címben rögzített témát járja körül valamilyen módon és formában. A gondolatokat 5 különböző fejezetre csoportosítja, melyek címei is beszédesek: Tarts távolságot (Légy távolságtartóbb a kapcsolataidban), Ne nyugtalankodj minden apróság miatt (A szorongás, a türelmetlenség és a harag feladása), Légy megfontolt (Gyakorlatok, amelyek nem őrölnek fel), Ne pazarold az energiádat (Hogyan ne nehezítsd meg a saját dolgodat?), Nem minden fekete vagy fehér (Javallatok a kényelmes élethez).

Maga a kiadvány mindent összevetve ugyanolyan igényes, mint az előzőek, azonban ha belelapozunk, észreveszünk egy fontos különbséget: az illusztrációk hiányát. Egyedül a nagyobb fejezetek elején találhatók rajzok, máshol ezúttal nem kaptak helyet. Ellenben mind a 99 gondolat címe kapott egy teljes oldalt és hátteret, öt különböző színnel és mintával. Ezek a hátterek valójában végtelenül egyszerűek, kezdő grafikusi munkát sejtetnek, és mindenképpen visszalépést jelentenek az előző könyvek megoldásaihoz képest, ám engem, ha teljesen őszinte akarok lenni, egyáltalán nem zavartak. Számomra a szöveg tartalma volt a lényeges, az illusztráció pedig elenyésző jelentősséggel bírt nekem az előző kiadványok esetében is.

A könyv gyorsan végigolvasható, még annak ellenére is, hogy érdemes megállni egy-egy percre gondolkodni az elhangzottakon. Mind a 99 gondolatnak egy duplaoldalnyi hely jutott, bal oldalon a gondolat címe és alcíme, jobb oldalon pedig a maximum egy oldalnyi kifejtése található. Állítom, hogy ez a koncepció nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ne érezzem sűrűnek és befogadhatatlannak a szöveget.

"Bármin dolgozol is éppen, adj bele mindent.
Legyen tiszta az elméd, ne izgulj amiatt, hogy eredményes leszel-e vagy hogy mások mit gondolnak.
Csak tedd meg, ami tőled telik.
Tégy meg mindent, ami csak lehetséges. Hogy utána mi lesz, az már nem a te dolgod. Azt engedd el."

A tartalmából egyértelműen azok a szakaszok a kedvenceim, amelyek a munkahellyel, sőt, kifejezetten a munkatársakkal való kapcsolatra fókuszálnak. Az utóbbi hetekben nagyon sok kérdést vetett fel bennem, megfelelően próbálkozom-e kapcsolódni a kollégáimhoz, mi lenne az ideális hozzáállás és állapot ehhez. A könyvből pedig egy konkrét tanácsot egészen biztosan megfogadok majd, ez így hangzik: addig ne ossz meg semmit a magánéletedből egy kollégáddal, amíg az a másik magától meg nem nyílik előtted ugyanezen a téren. Eddig pontosan az ellenkező hozzáállást képviseltem, de ez sajnos egyáltalán nem működött, és szívesen kipróbálok mást, ha ezzel van esély a változásra.

Összességében a Hogyan engedd el, ami nem fontos tetszett eddig a legjobban Shunmyo Masuno magyarul megjelent írásai közül. Élveztem, hogy ezúttal egy sokkal konkrétabb, kézzelfoghatóbb témát jártunk körül, emiatt könnyebbnek éreztem befogadni a tanácsait is. Igaz, jelenleg egyáltalán nem állítom, hogy megtanultam elenedni azt, ami nem fontos, és csupán néhányra emlékszem a 99 tanács közül – de én magam számára úgy érzem, ez az ideális állapot. Szerintem kontraproduktív, ha a tanácsokat valaki nagy mennyiségben, egyszerre és válogatás nélkül szeretné beépíteni az életébe. Valamint úgy gondolom, ez a könyv is olyan, hogy minden egyes újraolvasás alkalmával más és más gondolat fog megragadni, amely épp az adott élethelyzeted valamely kérdésére vagy problémájára reflektál.


5 / 5 csillag

Kiadás: XXI. Század (2024)
Oldalszám: 224
Eredeti cím: How to Let Things Go (2021)
Fordította: Borbély Judit Bernadett
Műfaj: ismeretterjesztő, önsegítő

A ​Nyugalom és a Zen – Az egyszerű élet művészete című bestsellerek szerzője

Az elengedést úgy képzeld el, hogy szabadon ereszted a dolgokat.
A hírek, a közösségi média, az e-mailek és sms-ek szüntelen körforgásából nehéz kikapcsolódni. Ennek a könyvnek az a radikális üzenete: néha legjobb, ha nem teszünk semmit.

Shunmyo Masuno zen buddhista szerzetes könyve 99 tanácsot, apró igazságot gyűjt egybe: hogyan mondjunk nemet, hogyan fogadjuk el, hogy valamit nem vagyunk képesek megtenni. Hogy a közösségi média mindössze egy eszköz, nem több annál. Hogy a döntéseket tanácsos napvilágnál meghozni, nem érdemes siettetni. Hogy minél elfoglaltabbak vagyunk, javasolt annál gyakrabban törekedni a kikapcsolódásra.

2. számú tanítás: Hagyd meg a többi ember személyes terét – a törődés és a kotnyelesség nem ugyanaz.
15. számú tanítás: Ne felejtsd el, hogy a közösségi média csak egy eszköz. Nem több annál.
19. számú tanítás: Inkább hagyd, hogy egy kapcsolat magától érjen véget, semmint hogy erőltesd a lezárást.
40. számú tanítás: A dolgok elengedését ne úgy képzeld, hogy kihajítod azokat, hanem hogy szabadon engeded.
75. számú tanítás: Nappali fénynél hozd meg a döntéseket. Ne kapkodj.
90. számú tanítás: Lassíts le, többször tarts szünetet.

Ezek a tanácsok oldják a feszültséget, módot adnak arra, hogy az ember visszaszerezze az irányítást az élete fölött, és nyugodtabb, kielégítőbb kedélyállapotba kerüljön.

Túl sok minden nehezedik rád? Lépj egyet hátra, ne szolgáltasd ki magad az élet követelőző momentumainak. Szabadítsd fel a kapacitásaidat olyasmik számára, amik tényleg fontosak neked.

Mindig rendelkezésedre áll az a választás, hogy nem avatkozol be. Egyszerűen hagyod a dolgokat, hadd történjenek meg.
Ezeknek a praktikus tanácsoknak a birtokában az ember képessé válik arra, hogy felhagyjon a hiábavaló erőfeszítésekkel. Ezáltal kielégítőbbé válik az élete, higgadtabbá a szelleme, és könnyebben tud összpontosítani.

Linkek: Moly || Goodreads || megrendelés


Nagyon könnyedén tanácsoljuk egymásnak, hogy szimplán “engedjük el” a felmerülő problémát, de arra már nemigen van válaszunk, ezt mégis hogyan kell csinálni. Shunmyo Masuno, a japán zen buddhista szerzetes legújabb könyvében ezt a kérdéskört járja körül. A Hogyan engedd el, ami nem fontos gyönyörű kiadványa a 21. Század Kiadó gondozásában jelent meg 2024 karácsonya előtt. Tarts velünk, ha kíváncsi vagy, mit gondolunk a kötetről!

Nyereményjáték

Játékunkban a feladatotok, hogy megkeressétek az éppen elrepülő darut – illetve a képét. Az adott állomás bejegyzésének szövegében egy szó alá linkeltük a daru képét. A feladatotok, hogy írjátok meg a Rafflecopter megfelelő sorában, melyik szó alatt találtátok meg.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

12.14. Readinspo
12.16. Hagyjatok! Olvasok! 
12.18. Booktastic Boglinc
12.20. Könyv és más
12.22. Pandalány olvas 
12.27. Szembetűnő
12.29. Ambivalentina 
12.30. Csak olvass!

Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon és Instagramon! Ha pedig szívesen olvasnál tőlem más témákban, nézz fel a Milieux-re! ♥

Talán ez is tetszhet még

0 megjegyzés