Rahul Jandial: Miért álmodunk?
Az álmodás egyike a leghétköznapibb dolgoknak, mégis rettenetesen keveset tudunk arról, hogyan és miért történik ez velünk alvás közben, illetve milyen üzenetet közvetítenek nekünk. Mindig is lenyűgözőnek találtam azt, milyen képi világokat és történeteket képes kreálni az elmém akkor, amikor elvileg éppen pihennie kellene, illetve azt is, mennyire rányomja időnként a bélyegét a napomra az adott álom hangulata, még akkor is, ha egyáltalán nem emlékszem arra, mi zajlott le benne. Egyedül azért nem jártam utána a témának jobban, mert nem is sejtettem, hogy ilyen kiterjedt tudomány áll az álmok mögött, illetve vannak is egzakt eredményeik. Utólag már nem értem, miért gondoltam ezt.
Dr. Rahul Jandial, a könyv szerzője amerikai idegsebész és neurológus, aki mindemellett kutatólabort vezet az agy rejtélyeinek felderítésére. Munkája során számos felismerést tett az álmokkal kapcsolatban is, amelyeket többek között a Miért álmodunk? című írásában oszt meg a nagyközönséggel. A könyvben amellett, hogy beszél az álmok kialakulása mögött álló folyamatokról, számos konkrét kérdésre is kitér, amelyek az embereket nagy valószínűséggel foglalkoztatják. Ilyen például a tudatos álmodás módszere(i), az erotikus álmok oka és üzenete, a rémálmok szerepe, valamint az álmok értelmezése.
Úgy gondolom, a Miért álmodunk? remek koncepcióval rendelkezik abból a szempontból, hogy kiemelten foglalkozik a “gyakori kérdésekkel”, vagyis bizonyos, kiemelten gyakran előforduló álomtípusokkal, illetve értelmezési kérdésekkel is. Már a tartalomjegyzéket áttekintve is felcsillan a szemünk, hiszen elképesztő ígéreteket tesz nekünk. A tudatos álmodásnak két nagyobb fejezetet is szentel, és bizonyosan nem vagyok egyedül, akit ez kifejezetten foglalkoztatott.
A könyv tartalma abból a szempontból kifogástalan, hogy tisztázza, milyen okból és hogyan alakulnak ki az álmok, illetve milyen minták alapján keletkezhetnek. Hogyan jelenhetnek meg bennünk az életünk aktuális eseményei, és az üzenetüket hogyan érdemes, és hogyan nem érdemes elkezdeni értelmezni. Mindemellett számos tévhitről és félreértésről rántja le a leplet, amivel jobb tisztában lenni. Sokat számít, hogy mindezt egy orvos-kutatótól halljuk, akinek egész életében ez volt a szakterülete.
Sajnos azonban a kivitelezéssel és a szöveggel nem vagyok maradéktalanul elégedett. Nehéz volt követnem a levezetését, és nem elsősorban a tudományos szakkifejezések miatt. Úgy éreztem, az egyes témákat rendkívül röviden fejti ki, így épp, mikor elkezdeném megérteni, már egészen másról folyik a szó. Mindemellett a kifejtéseit kevés példával támasztja alá, illetve kutatásokat is alig említ meg, amelyek pedig segítenének értelmezni a magyarázatot, és elmélyülni az adott kérdésben. Hiába fogalmaz a nagyobb közönség számára is érthető módon, igazán csak a valós példákra épülő anekdoták konklúziójára emlékszem a szövegből.
Sajnálom azt is, hogy meglehetősen rövid kifejtést kaptunk erről az izgalmas témáról. A szöveg maga mindössze 230-240 oldalt tesz ki, csak a vaskos irodalomjegyzék miatt tűnik terjedelmesebbnek első ránézésre. Nem tudom, mennyi egzakt megállapítás létezhet még ebben a tudományágban, és megértem, ha a még ingoványos talajra nem szeretett volna rálépni, de számomra ez nem volt kielégítő olvasmány. Sok kérdés maradt még bennem, és azt is elfogadtam volna, ha kerek perec lefekteti a kutatások határait, hogy ne érezzem ennyire hiányosnak a könyvet.
Összességében a Miért álmodunk? azért nem bizonyult haszontalan olvasmánynak, hiszen sok olyan jelenséget megértettem belőle, amelyeket a saját bőrömön is tapasztaltam, de magyarázatom sosem volt rá. A könyv teljes megértéséhez azonban legalább egy újraolvasásra biztosan szükségem lesz, mivel sok esetben nem tudtam tartani a szöveg tempóját. A könyvet azok számára ajánlom, akik szeretnének bevezetést kapni az álmok mögött álló tudományba, illetve válaszokat kapni arról, mi tévhit ebben a kérdésben, illetve mi a valóság. Továbbá azoknak ajánlom, akiknek fontos, hogy mindezt hiteles forrásból, tudományos munkát végző személytől, és ne lelkes érdeklődőtől vagy újságírótól hallja
Oldalszám: 302
Eredeti cím: Why We Dream: What Your Sleeping Brain Reveals About Your Waking Life (2024)
Fordította: Novák Gábor
Műfaj: ismeretterjesztő
0 megjegyzés