Zalka Csenge Virág: A ​néma istennő

by - október 26, 2024

A görög mitológia szeretete egészen a gyerekkoromra nyúlik vissza. Amikor már tudtam olvasni, sokáig nem regényeket kaptam a szüleimtől, hanem ismeretterjesztő könyveket, és azok között volt egy kifejezetten színes-szagos, interaktív példány az ókori Görögországgal a főszerepben. Kívülről megtanultam belőle az ógörög ábécét (a mai napig fel tudom mondani), illetve megismerkedtem az istenek neveivel, szerepeivel. Később aztán ez az ismerősség tette számomra szimpatikussá és könnyen emészthetővé a témát. Emlékszem, irodalomórán rendkívül részletekbe menően foglalkoztunk a mitológiai történetekkel – és ahogy a tanáromat ismerem, az átlagosnál valószínűleg jobban belevezetett minket a különböző mondakörökbe. Azt azonban véletlenül sem állítanám, hogy nem lehet nekem újat mondani ebben, ezért is tartottam érdekesnek Zalka Csenge Virág új könyvét, A néma istennőt, amely kifejezetten a kevésbé ismert görög mítoszokkal foglalkozik.


A szerző, Zalka Csenge Virág hivatásos mesemondónak vallja magát, aki nem csak hazai, de nemzetközi porondon is elkápráztatja a közönségét változatos történeteivel. Számtalan könyv jelent már meg a neve alatt, melyek között egyaránt találhatók gyerekmesék, népmese-gyűjtemények, regények és ismeretterjesztők. A néma istennővel a mitológia talajára lépett – a csaknem 200 oldalas kötetben 25 történetet mesél újra az ókori görög mitológiából, méghozzá azok közül válogatva, amelynek valamilyen oknál fogva az utókor nem szentelt elég figyelmet.

A kötet 25 történetének többsége alig néhány oldalas, de ez senkit ne tévesszen meg: A néma istennő rendkívül tartalmas, lassú emésztésre szánt olvasmány. Könnyedén tud haladni vele az ember, de időnként érdemes megállni és elmélázni a szereplők egy-egy döntésén, vagy éppen azon, hogy a mozzanatok mit árulnak el az adott korszak emberideáljáról, felfogásáról.

A szerző ráadásul valamennyi történet végén, néhány bekezdésben összefoglalja a véleményét, személyes kötődését a szöveghez, illetve a forrásokat, melyeket felhasznált a megalkotásukhoz. Tudnunk kell ugyanis, hogy egyrészt a mitológiai történeteknek nem léteznek hivatalos verzióik, ráadásul számtalan változat létezhet róluk, ezért az egyes szerzők a saját szavaikkal, saját preferenciáik szerint építik össze a mítoszt a rendelkezésükre álló forrásokból. Másrészt, különösen az effajta, kevésbé ismert történetek esetében csak töredékek maradtak fent az ókori szerzők írásaiból, ezért Zalka Csenge Virágnak egyéb forrásokra kellett építenie – több ízben például vázákból inspirálódott. Kifejezetten szerettem, hogy ezekben a történet végi megjegyzésekben, de elvétve még egyes mítoszokban is jelezte, ha egy adott karakter történetét gyökeresen más változatokban mesélik a különböző szerzők.

Nem meglepő módon a gyűjtemény 25 darabjának jelentős része olyan történeteket tartalmazott, amelyeket egyáltalán nem ismertem. A célját tehát elérte, a görög mitológia olyan mélységeit mutatta meg, amelyhez még egyáltalán nem volt szerencsém. A kedvenceim többnyire a trójai mondakörhöz kötődő mítoszok közül kerültek ki, különösen A trójai háború titkos eredete és a Palamédészt kiírják az Íliászból tetszett nagyon. Ezeken kívül Az elátkozott Erüszikhthón király ragadott magával egy Mésztra nevű női karakter okán, akit még a szerző is kiemel a történet végi utószavában. Mésztra ugyanis szorult helyzetében Poszeidóntól kér segítséget, kárpótlásért azért, mert korábban erőszakkal elvette a szüzességét – ilyesmit pedig nem sok nőnek volt mersze tenni a mitológiban.

Nem tudok szó nélkül elmenni amellett a hír mellett, hogy a könyvet nem engedték árusítani a Margó Fesztiválon, arra hivatkozva, hogy a helyszín templom vagy iskola 200 méteres körzetében található, és A néma istennő biszexualitás és homoszexualitás ábrázolását is tartalmazza. Rendkívül felháborít ez a fajta értelmetlen, kizárólag gyűlöletkeltésre való cenzúra, ez a példa pedig különösen jól érzékelteti, mennyire abszurd világban élünk jelenleg. A görög mitológia a magyar oktatási rendszer szerint is az alapműveltség részét képezi, Dionüsszosz pedig nem elhanyagolható tagja az Olümposznak – róla egyetlenegy Google kereséssel bárki számára kiderülhet, hogy nem kizárólag a nőkhöz vonzódik. Sőt, az sem titok, hogy az ókori görög társadalom nem tartotta elítélendőnek a homoszexualitást. Lényeg a lényeg, Zalka Csenge Virág a könyvben erre utal egy történetben, de csak halványan, teljesen természetesnek ábrázolva a helyzetet, amelyre a legkevésbé sem lehet ráhúzni, hogy öncélú lenne. Rendkívül elkeserítőnek tartom, hogy a társadalmunk megpróbálja “tisztára mosni” és elhallgatni a neki nem tetsző részleteit egy olyan ősi kultúrának, amely a jelenkori civilizációnk alapkövét is képezi.

Összességében nagyon örülök, hogy mégiscsak beszorítottam A néma istennő elolvasását ezekbe a sűrű hetekbe, ugyanis rengeteget adott számomra. Igazán értékes gyűjteményről van szó, amely még a görög mitológiát az átlagnál jobban ismerők számára is biztosan fog tartogatni újdonságokat. Imádtam kalandozni ennek a világnak a mélységeiben, különösen Zalka Csenge Virág fantasztikus interpretációjában. Ennek a gyűjteménynek a hatására vált számomra egészen biztossá, hogy a szerzőnek jóval több könyvére kellene kíváncsinak lennem – ugyan A Varjúherceg hatására már több írását is elolvastam, de ezúttal olyan köteteit is a várólistámra pakoltam, amelyek alapvetően kissé távolabb állnak az érdeklődési körömtől.


5 / 5 csillag

Kiadás: Trend (2024)
Oldalszám: 192
Műfaj: novella

Zalka Csenge Virág régész és mesemondó első kifejezetten felnőtteknek szóló gyűjteményében a görög-római mitológia ismeretlen ösvényeire invitálja az olvasót. Ebben a kötetben olyan történetek szerepelnek, amelyek ritkán kapnak helyet népszerű, olvasmányos könyvekben – az évszázadok során elkallódott izgalmas mítosztöredékek vagy ismert mítoszok meglepő változatai. Találkozhatunk például egy alternatív magyarázattal arra, hogyan vált Akhilleusz sarka sebezhetővé egy csontátültetésnek köszönhetően, vagy egy istennővel, aki sikeresen visszaverte Zeusz erőszakos udvarlását. Fény derül a trójai háború titkos eredetére, Párisz első feleségének és Szép Helénének vetélkedésére, és egy hősre, akit Odüsszeusz kiíratott az Íliászból. Az eredeti ókori forrásokból újramesélt történetek szórakoztatnak, elgondolkodtatnak, és színesítik a mitológiáról alkotott képünket.




Zalka Csenge Virág ezúttal nem mesekönyvvel, hanem egy nagyon is felnőtteknek szóló kötettel jelentkezik, amely kevésbé ismert, görög mitológiai történeteket elevenít fel. A néma istennőt a Trend Kiadónak hála csodaszép formában vehetjük a kezünkbe, és ha játsszatok a turnénk állomásain, akár nyerhettek is egy példányt a kötetből.

Nyereményjáték

Zalka Csenge Virág új könyve kevésbé ismert mitológiai történeteket mesél el, mi azonban új játékunkban a népszerűbbeket elevenítjük fel. Minden állomáson találtok egy történetfoszlányt, a ti dolgotok pedig az, hogy kitaláljátok, melyik görög istennel esett meg. A helyes választ a Rafflecopter dobozban írjátok meg nekünk.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Ez az istennő meglehetősen különös módon született: teljes vértezetben kipattant az apja fejéből.

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

11.23. Utószó
11.26. Readinspo
11.28. Olvasónapló
11.30. Könyv és más

Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon és Instagramon! Ha pedig szívesen olvasnál tőlem más témákban, nézz fel a Milieux-re! ♥

Talán ez is tetszhet még

0 megjegyzés