­

Jay Shetty: A szerelem 8 szabálya

by - június 17, 2023

Jay Shetty sikeres podcastkészítő, életvezetési tanácsadó és influenszer, aki üzenetét az Indiában, zen szerzetesként eltöltött éveiben megtanultakra alapozza. A mondanivalója és személyisége teljesen levett a lábamról, amikor a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes című könyvét olvastam, ezért rettenetesen vártam már A szerelem 8 szabálya megjelenését. Igaz, egyúttal némi félelemmel is kezdtem bele, hiszen tartottam tőle, milyen hatással lesz arra, ahogyan a jelenlegi kapcsolatomra nézek, de felesleges volt.


A szerelem 8 szabálya arra az alapgondolatra épül, hogy gyerekként, illetve felnőtté válásunk során nem mindenki tanulja meg, hogyan kell jól szeretni egymást – ami sajnos a társadalmunk jelenlegi állapotában teljesen természetes, de tudatos munkával tehetünk ellene. Shetty nyolc alapelvet fektet le, amelyek végigkísérik a kapcsolat fázisait az egyedülléttől kezdve, a kapcsolat fenntartásán át egészen a szakításig. Meglepő lehet szakításról olvasni egy párkapcsolati tanácsokról szóló könyvben, de valójában az egészséges szerelmi életünkhöz az is hozzátartozik, hogy tudjuk, mikor jön el az a pont, amikor ki kell lépni a kapcsolatból.

A könyv különlegességéhez az is sokat hozzátesz, hogy Shetty a Bhagavad-gíta, vagyis a hinduizmus egyik szent könyvének tanításai alapján fogalmazta meg az itt olvasható alapelveket. Shetty ugyanis évekig élt Indiában, egy kolostorban, amely életmódot csak egészségügyi problémái miatt adott fel. A hátrányból előnyt kovácsolva úgy döntött, spirituális felismeréseit átülteti a nyugati társadalom hétköznapi életébe, és a zen tanításokat hangoztatva próbál minket terelni egy tudatosabb, békésebb életmód felé. A szerelem 8 szabályának olvasásához nem előfeltétel, hogy ismerd a szerző előző könyvét, a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetest, de ha többet szeretnél megtudni arról, milyen alapelveket vall Shetty, szívből javaslom.

A szerelem 8 szabályát nem azzal a prekoncepcióval érdemes elkezdeni, hogy megmondja, mitől lesz jó egy kapcsolat és mi teszi azt toxikussá, rosszul működővé. A párkapcsolatok ennél jóval bonyolultabbak, nem lehet rájuk húzni egy sémát vagy egy női magazinos tesztet, amin ha legalább 7 pontot elértél, akkor megnyugodhatsz. Shetty nyolc alapelve inkább egy iránymutatás, amelyet ha megfogadsz, bizonyos emberekkel jobban működhetsz együtt – de csak azokkal, akik valóban hozzád valóak. Ezen alapelvek közül jelenleg kettő ragadott meg igazán. Az egyik az egyedüllét értékelése, vagyis, hogy találd meg önmagad az egyedül töltött időben, vagy a szingliségben. Ne fél emberként tekints magadra párkapcsolat nélkül, hanem vedd észre, hogy önmagadban is értékes vagy. A másik alapelv pedig, hogy még párkapcsolatban is a hivatásod legyen az első. Találd meg azt, ami iránt szenvedélyes vagy, amivel akár fizetetlenül is foglalkoznál. Ha a kapcsolatban mindkét fél rendelkezik ilyennel, az segít megszüntetni az egymástól való kóros függőséget, ami hosszútávon a együttlét rovására megy.

"Az ego azzal tisztul a legjobban, ha el tudjuk engedni azt a vágyat, hogy mindenképp mi legyünk a figyelem középpontjában."

A könyv lényege Shetty okfejtése, valamint a rengeteg anekdota, amelyet a szerző a kliensei történeteiből merített. A tanultak hatékony alkalmazásához azonban rengeteg gyakorlati feladatot kapunk, amelyeket elvégezhetünk mindössze egy papír és toll segítségével. A személyes kedvenceim ezek közül a fejezetek végén található szerelmes levelek és meditációk.

Maga a szöveg könnyedén és gyorsan olvasható, ám annyira tartalmas, hogy érdemes lehet néha megállni olvasás közben, és megfontolni az elhangzottakat. A könyvben egyszerre érdekesek a párkapcsolati tanácsok és a mögöttük meghúzódó spirituális gondolat, így ha erre is nyitott vagy, javaslom, hogy az átlagosnál tovább nyújtsd az olvasását.

Összességében A szerelem 8 szabálya tele van értékes tanácsokkal, de valójában mégsem múlta felül számomra a szerző előző könyvét. Képes volt újdonságot mondani a Gondolkodj úgy, mint egy szerzeteshez képest, főleg, hogy azóta az ő élete is érezhetően megváltozott, és a szerzetesi éveiről ezúttal kevesebbet beszélt. Rengeteg érdekes gondolat van ebben a könyvben, amelyeken érdemes gondolkodni, és bizonyos idő elteltével akár újra elővenni, hátha az adott élethelyzetben más tanácsa kúszik be a fejünkbe az első olvasáshoz képest. Érdemes továbbá oldaljelölő cetlikkel nekiesni, hogy az izgalmasabb részeket néha újra átfuthassuk


Értékelés



Kiadás: Libri (2023)
Oldalszám: 372
Eredeti cím: 8 Rules of Love (2023)
Fordította: Bujdosó István
Műfaj: önsegítő

Az élet egyik legfontosabb része a szerelem. Mégse tanít meg bennünket senki arra, hogyan is kellene jól csinálni. Gyakran úgy vágunk bele a kapcsolatainkba, hogy a romantikus filmeken és az innen-onnan felcsípett mintákon túl nemigen tudunk mire támaszkodni.

A nagy sikerű Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes szerzője, Jay Shetty új könyvével ezt az űrt tölti be, és az ősi, védikus bölcsességet a modern tudással ötvözve nyújt útmutatót a szerelem minden szakaszához.

Nem megfoghatatlan, éteri fogalomként, nem is kliségyűjteményként mutatja be, hanem konkrét, megvalósítható lépéseket sorakoztat fel. Tanácsait követve kifejleszthetjük azokat a készségeket, amelyekkel képesek leszünk teljesebben megélni és gondosabban ápolni a szerelmet. Megosztja velünk a meglátásait arról, hogyan határozhatjuk meg magát a szeretetet, hogyan nyerhetünk vagy veszíthetünk együtt, és miképpen ne törjünk össze egy szakításban. A teljes párkapcsolati ciklust végigjárja, az első randevúktól az összeköltözésen át a lezárásig és az újrakezdésig, miközben segít elkerülni a hamis ígéretek vagy elérhetetlen vágyak csapdáját.

Jay Shetty nyolc szabályának alkalmazásával mindannyian megtanulhatjuk minden eddiginél jobban szeretni önmagunkat és a párunkat, az életünk pedig a megszokottnál boldogabbá és teljesebbé válhat.

Linkek: Moly || Goodreads || megrendelés



Jay Shetty külföldön már ismert coach és podcaster, nemrég pedig a magyar közönség is megismerhette a nevét a Libri Kiadó jóvoltából. 2021 végén jelent meg ugyanis hazánkban első könyve, a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes, melyben Shetty a zen szerzetesként töltött idejének tapasztalatait szedi össze. Ebben a könyvében a szerző most arra tanít meg minket, hogyan kell jól szeretni. Tartsatok velünk, ha kíváncsiak vagytok, mit gondolunk a könyvről!

Nyereményjáték

Játékunkban nem kell mást tenned, mint az állomásokon látható szempontok alapján írni egy címet, karakterpárost vagy szerzőt, aki számodra a legjobban prezentálta a szerelmet. Természetesen itt nincs jó és rossz válasz.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

könyv


Állomáslista

06.16. Readinspo

Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon és Instagramon! Ha pedig szívesen olvasnál tőlem más témákban, nézz fel a Milieux-re! ♥

Talán ez is tetszhet még

0 megjegyzés