­

Holly Black: Az éj könyve

by - november 29, 2024

Néhány évvel ezelőtt előfordult egyszer-kétszer, hogy bevállaltam boszorkányos könyvek elolvasását, holott (és ezt az értékeléseimben is megemlítettem) rendkívül távol állt tőlem a téma. Őszintén szólva nem szeretem a gonosz karaktereket, a boszorkányokat pedig nagyon sok helyen ezzel azonosítják, és ennek hatására kialakult bennem egy valójában alaptalan ellenérzés velük szemben. Érdekes azonban, hogy bizonyos vélemények milyen gyökeresen át tudnak fordulni az emberben az idő előrehaladtával. Ez a régi berögződés mára teljesen feloldódott bennem, olyannyira, hogy jelenleg kifejezetten vadászom a boszorkányos témájú tartalmakat – és így került a kezembe Az éj könyve is. Holly Blacktől annak idején imádtam a Kegyetlen herceg-sorozatot, viszont Az éj könyvét alapvetően nem olvastam volna el, ha nem szerepel az a bizonyos címke a Moly-adatlapján. Black munkássága nem kifejezetten passzol a stílusomhoz, és sajnos ez a regény meg is erősített ebben.


A huszonöt éves Charlie Hall semmi másra nem vágyik, csak, hogy hétköznapi életet élhessen. A csalás, a tolvajlás és a megtévesztés művészetét már gyerekkorában elsajátította, de azóta visszavonult és nem vállal több megbízást. Jelenleg egy éjszakai bár pultosaként próbálja megkeresni a pénzt húga egyetemi tandíjára. Még párt is talált magának, a békés és csendes Vince személyében, akinek kellemes jelleme sokszor elfeledteti azt a furcsaságot, hogy nincs árnyéka. A múltja azonban nem hagyja békén, régi élete ilyen-olyan módon újra teret követel magának, és Charlie nem sokkal később azt veszi észre, hogy a város legveszedelmesebb alakjának karmai közé került. Az ő számára kell ellopnia valamit, egy könyvet az árnymesterség legféltettebb titkáról. Csakhogy Charlie tudja, ha teljesíti a megbízást, azzal olyan erőt enged szabadjára a világban, ami sokak szenvedését okozhatja majd.

Az éj könyve teljes mértékben a mi világunkban játszódik, azonban kicsit talán a jövőben, vagy inkább egyfajta alternatív valóságban. Itt ugyanis az emberek rájöttek arra, hogy néhányan manipulálni tudják az árnyékukat, amellyel akár elképesztő hatalomra is szert tehetnek. Ebben a világban lehetséges az, hogy leválasszuk az árnyékunkat a saját testünkről, akár máséhoz varrjuk, vagy ellopjuk a másikét. Vannak olyanok, akik ellopott árnyakkal kereskednek, átszabják az árnyakat, vagy éppen megtámadnak vele másokat anélkül, hogy ők maguk megmozdulnának. Az igazán ügyesek pedig életre is tudják kelteni a saját árnyékukat. Black tehát Az éj könyvében nem alkotott nagyszabású fantáziavilágot, és a természetfeletti elemeket sem vitte túlzásba, mégis sikerült úgy alakítania a történetet, hogy a misztikum teljes egészében átszője. Azért is tetszett az árnyak manipulálásának gondolata, mert olyannyira kis dolgot változtat meg az általunk ismert világban, hogy számomra még egy kicsit hihetőnek is tűnik az, hogy erre képesek legyünk.

Az igazság viszont az, hogy a sztori többi része egyáltalán nem kapott el. Ezért talán leginkább a világépítés módja (vagy éppen annak a hiánya) tehető felelőssé, és a Goodreads-értékeléseket böngészve ezt nem egyedül én nehezményezem. Ahogy említettem is feljebb, nem volt szükség arra, hogy Black nagyszabású világépítésbe bocsátkozzon, de azt a keveset, amelyet az árnymesterségről meg kellett (volna) osztania velünk, is nagyon döcögősen, nehézkesen és apránként adagolta számunkra. Nem tartom rossznak a felfogásomat, de a végére sem sikerült teljes mértékben átlátnom, milyen módjai vannak az árnyak manipulálásának, milyen lehetőségek rejlenek benne, illetve milyen veszélyeket tartogat.

"Az a gond a szörnyekkel, hogy pórázon kell őket tartani, különben a gazdájuk ellen fordulnak."

Ez utóbbihoz feltételezhetően nem csak a hiányos világépítés, de a cselekmény felépítésének igénytelensége is hozzájárult. Sokszor úgy éreztem, hogy amit olvasok, az a káosz maga. Mintha Holly Black fejéből egyszerűen nem tudott volna a történet olyan minőségben a papírra kerülni, hogy az mások számára is értelmezhető, élvezhető legyen. Mintha a szerző írás közben nem látta volna reálisan a magyarázatai hiányosságait, gyengeségeit.

Az sem igazán segített megszeretnem a könyvet, hogy a főszereplőnk, Charlie Hall személyiségétől időnként a falra másztam. Épp abban az időszakban sikerült kifognom Az éj könyvét, amikor nagyban fogyasztottam az önfejlesztő könyveket arról, na meg egyébként is mélységesen hiszek abban, hogy a gondolataink meghatároznak minket, még a képességeink szintjén is. Na, erre kapok egy olyan főhőst, akinek az életében minden szar, semmi sem sikerül, mert ő mindig rossz döntéseket hoz és ezért nem lehet jó élete. Mellékesen megjegyzem egyébként, hogy ezeknek a bizonyos rossz döntéseknek nyomát nem találtam Charlie előéletében, hiszen az, hogy belekeveredett a korábban felsorolt illegális tevékenységekbe gyerekként, a legkevésbé sem az ő döntése volt (de erről nem mondok többet). A lényeg az, hogy Charlie hisztije helyenként igazán fárasztó volt, különösen, hogy egy jó képességekkel rendelkező, okos és talpraesett nőről beszélünk, akinek a karaktere egyébként is arra épül, hogy képes megoldani bármit – akkor meg minek ez az elcsépelt dráma? Egyedül akkor találtam őt érdekesnek, amikor a történet vége tájékán kezébe vette végre a sorsát, és badass főszereplőként kiállt az ügyeletes főgonosz ellen.

Összességében Az éj könyve sajnos a legkevésbé sem hozta azt, amit vártam tőle, és emiatt nem tudtam szeretni. Nem helyeztem magasra a lécet, illetve nem egy újabb A kegyetlen herceg-szintű történetet szerettem volna olvasni, szimplán az alapvető elvárásokról beszélek, melyek egy regényt élvezhetővé és értékessé tesznek. Egy kedvelhető főhőst, 2 személyiségjegynél többel rendelkező mellékszereplőket, igényesen kifejtett világépítést, alaposan átgondolt cselekményt és jóval dinamikusabb, izgalmasabb történetvezetést szerettem volna. Sajnálom, hogy így alakult, hiszen nagyon vágyom egy élvezetes, modern boszorkányos történetre, amit elővehetek néhány évente az őszi időszakban (jelenleg egyébként Shea Ernshaw két regénye, a Télerdő és a Gonosz mélység áll legközelebb ehhez a stílushoz a korábbi olvasmányaim közül, amelyeket bátran tudok ajánlani, ha ti is hasonlót kerestek). Jelenleg azonban még az is kétséges, hogy szeretném-e később folytatni Az éj könyvét a következő résszel (amiből nem tudom, mennyit tervez a szerző, de kétlem, hogy egy duológiánál több potenciál van ebben a történetben).


5 / 3 csillag

Kiadás: Könyvmolyképző (2024)
Oldalszám: 392
Sorozat: Az éj könyve 1. (Zafír pöttyös könyvek)
Eredeti cím: Book ​of Night (2022)
Fordította: Szabó Csilla
Műfaj: (dark, urban) fantasy

Hátborzongatóan ​izgalmas dark fantasy a The Cruel Prince – A kegyetlen herceg rajongva szeretett szerzőjétől!

Charlie Hall nem találkozott még olyan zárral, amit ne tudott volna feltörni, olyan könyvvel, amit nem tudott volna ellopni, vagy olyan rossz döntéssel, amit nem hozott volna meg egy pillanat alatt.

A lány a fél életét azzal töltötte, hogy árnymestereknek dolgozott: olyan mágusoknak, akik az árnyékukat titkok kilesésére, gyilkolásra vagy még annál is rosszabbra tanítják. Az árnymesterek féltve őrzik a titkaikat, így hamar kialakult a mágiakönyvek feketepiaca. A többi varázsló kifosztásához pedig Charlie Hallra van szükségük.

De Charlie éppen azon igyekszik, hogy távol tartsa magát a múltbeli hibáitól. Ez azonban nem is olyan egyszerű. A kocsmában, ahol pultosként dolgozik, túl közel van Berkshires korrupt központjához. Emellett a húga, Posey mindennél jobban vágyik arra, hogy mágikus képességei legyenek, a pasija pedig, akinek nincs árnyéka, és talán még lelke sem, titkokat rejteget Charlie elől.

Amikor a múltjából felbukkan egy rettegett alak, Charlie fejest ugrik a gyilkosságok és hazugságok vad forgatagába. Eltökélt szándéka, hogy élve keveredik ki a zűrzavarból, de az útjában állnak a hasonmások, a szeszélyes milliárdosok és az árnymesterek. És azok, akiket a legjobban szeret.

Ráadásul mindenki azt a titkos tudást akarja megszerezni, ami szörnyű hatalommal ruházná fel.



Charlie Hall igazi ásznak számított, amikor mágiakönyvek ellopásáról volt szó, ám a lány hátrahagyta életének azt a részét, amikor az árnymestereknek dolgozott. Ma pultos egy egyszerű kocsmában, de múltjának egyik rettegett alakja ismét felbukkan. Vajon milyen kalandokba sodorja Charlie-t?
Tartsatok bloggereinkkel Holly Black legújabb könyvének blogturnéján, és játsszatok a turné végén megnyerhető Book of Night – Az éj könyve című kötetért!

Nyereményjáték

Játékunk egyszerű lesz, drága könyvmolyok: olvasnotok kell! A Könyvmolyképző Kiadó oldalán található beleolvasót elolvasva választ találhattok az állomásokon fellelhető kérdésekre. 

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Milyen színe van a Mini Coppernek?


Állomáslista


Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon és Instagramon! Ha pedig szívesen olvasnál tőlem más témákban, nézz fel a Milieux-re! ♥

Talán ez is tetszhet még

0 megjegyzés