Brianna Wiest: Te magad vagy a hegy
Az utóbbi hónapokban elég erős motiválatlanság gyötör. Bár, jobban belegondolva, nem falnám évek óta a motivációs könyveket, ha nem keresnék bennük valamit. Valami módszert vagy gondolatot, amely kizökkent ebből az állapotból, és amellyel újra legalább olyan elhivatottsággal menetelek majd a céljaim felé, mint régen. Kutatásom legújabb eszköze pedig a Libri újdonsága, a Te magad vagy a hegy című könyv volt Brianna Wiest tollából.
A könyv címe lényegében egy metafora, melyben a hegyet az előtted tornyosuló akadályokkal azonosítja a szerző. A metaforában a hegy áll közted és a célod között, a feladatod pedig, hogy a legjobb tudásod szerint “legyőzd a hegyet”. A módszer rajtad múlik: megmászod, kikerülöd vagy felrobbantod; a legjobb belátásod szerint kell tenned. Előfordul azonban – sőt, valójában az esetek többségében így történik –, hogy amint meglátod a hegyet, eluralkodik rajtad a pánik, és inkább lemondasz a célodról, mintsem megpróbálkozz legyőzni a hegyet.
És itt jön a lényeg. Brianna Wiest rámutat arra, hogy a probléma valójában nem a hegyben rejlik. A hegy egy természetes dolog, amely nem azért keletkezik, hogy kicsesszen veled, hanem csak úgy van. A probléma a hegyhez való hozzállásodban rejlik. A hozzáállásod dönti el, hogy milyen magas, milyen zord is lesz az a hegy – vagy, hogy egyáltalán szembenézel vele. Lényegében tehát mondhatjuk, hogy te magad vagy a hegy…
A helyzet az, hogy a könyv alapgondolatával nagyon is tudok azonosulni. Hiszek abban, hogy ha a környezetedet nem tudod a neked megfelelő irányba befolyásolni, a hozzáállásodon kell változtatnod. Brianna Wiest könyve pedig nagyon ígéretes segítségnek tűnik ehhez. Imádom a címadó metaforát és a témaválasztás kicsit provokatív, szókimondó jellegét… De sajnos mégsem vagyok elégedett a beltartalommal.
Kevésbé nyom a latban, de olvasás során végig zavart, hogy nem tudom, ki is az a Brianna Wiest. A legtöbb önfejlesztő, önsegítő olvasmányban az író a bemutatkozásával kezdi mondókáját, majd a szöveg során végig tudatja velünk, hogy jelen van, különböző történetek, személyes megjegyzések formájában. Ez két szempontból is nagyon fontos. Egyrészt, az ilyesfajta könyvek sokszor nem tudományos kutatásokra alapulnak, hanem a szerző saját tapasztalataira és világlátására, ergo ez egy szubjektív műfaj. Másrészt ha tudod, kinek a gondolatait olvasod, az hitelességet ad a szerzőnek. Mindemellett az ilyen mértékű személyesség belevitele a szövegbe marketingkommunikációs stratégia is, hiszen azt az illúziót kelti, hogy a szerző a barátoddá válik a könyv során. Egy barát ajánlásait, véleményét pedig lényegesen könnyebben befogadjuk, mint egy vadidegenét.
De nagyobb gondot jelent az számomra, hogy a könyv tartalma rettenetesen összecsapottnak, átgondolatlannak tetszik. A szöveg szerkezete és írásstílusa számomra abszolút követhetetlen volt, ezért nehezen fogtam fel, miről is beszél Wiest. Igencsak zavaró volt továbbá, hogy a szerző rengeteget, de rengeteget ismételte önmagát. A könyv lényege, üzenete és csattanója már a fülszövegben elhangzik, a többi csupán annak a megerősítése.
Összességében tehát amilyen ígéretes olvasmánynak tűnt a Te magad vagy a hegy, akkorát koppantam miatta. Ha jó önsegítő könyveket keresel a Libri kínálatában, ajánlom, hogy inkább Jay Shetty háza táján nézelődj – a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes című könyve a tavalyi évem kedvenc olvasmánya lett, A szerelem 8 szabálya című irománya pedig ezekben a hetekben jelenik meg éppen magyarul.
Értékelés
Oldalszám: 232
Eredeti cím: The Mountain Is You (2020)
Fordította: Kepes János
Műfaj: önfejlesztő
0 megjegyzés