James Norbury: Az utazás

by - január 04, 2023

Valamiért úgy alakult, hogy teljesen odavagyok az újév körüli felhajtásért. Imádom az évlezárással és évkezdéssel kapcsolatos gondolkodást, tervezgetést, és, hogy ilyenkor mennyire magunkba tudunk mélyülni. Fontos számomra az önismeret és önfejlesztés, az újév pedig pontosan ennek az ünnepe. Ennek a hangulatához pedig kevés dolog passzol jobban, mint a buddhizmus gondolkodásmódja. Az elmúlt évben megbizonyosodtam róla, hogy nem egy fantasztikus olvasmány létezik a piacon ebben a témában, tehát van bőven miből válogatni, ha titeket is vonz ez a világ. Csak tavaly Shunmyo Masuno Zen és Nyugalom című köteteiben merültem el teljesen, de a kedvencem (ami a 2022-es toplistámon is szerepelni fog, ha egyszer végre összeállítom már) a Gondolkodj úgy, mint egy szerzetes Jay Shettytől.


Egyet nem említettem: a mai főszereplőnknek, Az utazásnak az előzménykötetét, amely Nagy Panda és Kicsi Sárkány címre hallgat. Furcsa lenne ezt a(z immár két) könyvecskét az életmód- és ismeretterjesztő olvasmányok mellé állítani a felsorolásban, mivel mesés formában dolgozzák fel a buddhizmus tanait és értékeit. A főszereplőnk két állat tipikusan a kínai hagyományokból, de a történetük és a kalandjaik nem a kicsiknek, hanem kifejezetten a felnőtteknek szólnak.

Muszáj azzal kezdenem az értékelést, hogy összehasonlítom a két könyvet. Az utazás abból a szempontból meglepett, hogy egybefüggő történetként meséli el Panda és Sárkány egy kalandját. Az előző kötet ezzel szemben cselekményt egyáltalán nem tartalmazott, csupán rövid, egy-két mondatos, de velős gondolatokat, melyek a hozzájuk tartozó illusztrációkkal nyertek értelmet. Kifejezetten tetszett benne, hogy azt bármilyen irányban lehet olvasni, és ezért lehetővé teszi, hogy néhanapján elővegyük, és áttekintsük a kedvenc részeinket belőle. Ám Az utazás így, hogy lineáris cselekménnyel rendelkezik, nem rosszabb hozzá képest, csak más. És a szerző a kötet végén el is magyarázza, miért ilyen formában alkotta meg.

Az utazás története olyan, mint egy tanmese. Problémafelvetéssel indul – egy olyan érzés megfogalmazásával, amely mindenkiben felmerül különböző időközönként: az elégedetlenségét. A történetben Panda testesíti meg a bölcset, aki a helyes útra vezeti a tévelygőt, Sárkány pedig a tanítványt, aki majd demonstrálja nekünk a tanulságot. Ők ketten úgy döntenek, elhagyják az imádott házukat, és felkerekednek, hátha megtalálják a megoldást a Sárkányt belülről feszítő problémára. Ez az utazás lényegében Sárkány jellemfejlődését jelképezi. A történet a felmerülő akadályok képében olyan témákat jár körbe, mint az elengedés, veszteségek feldolgozása, a változás fájdalmassága.

– Kezdem kapiskálni, hogy nem mindig az tesz boldogtalanná, ami van, hanem az, ahogyan a dolgokat látom.

Úgy gondolom, ebben a könyvecskében az illusztrációknak kevesebb jelentőség jut, mint az előzőben – ennek ellenére változatlanul csodaszépek. A szerző színhasználata és kifejező minimalizmusa együtt fantasztikus harmóniát teremt. Muszáj megemlítenem, hogy a magyar kiadást már csak kézben fogni is élmény, a borító minősége tapintásra egyszerűen mesés.

Különösen jókor jött számomra ez a könyv abból a szempontból, hogy éppen egy nehéz döntés előtt állok. Ha nem teszek semmit, minden marad a régiben, de engem továbbra is gyötörni fognak a jelenlegi helyzetből adódó problémák. Ha pedig mégis inkább lépek, az életem egyik legeszenciálisabb alkotóeleme változik meg. Nem könnyíti meg a helyzetet, hogy az ismerőseim közül, akiknek kikértem a véleményét, a maradás mellett érvelnek. Hetek óta nyomaszt ez az ügy, erre ez a rövid könyvecske a maga egyszerű, de nyomatékos módján megmutatja, mi a tanácsa annak az ideológiának, amelyet én nagyon tisztelek.

Összességében Az utazás lehet, hogy sokakat nem fog majd meg annyira, mint a Nagy Panda és Kicsi Sárkány, de érdemes vele tenni egy próbát. Egészen máshogy, de ez is aranyos és élvezetes olvasmány (vagy inkább lapozmány, mert összesítve a szöveg a negyedét sem tenné ki a könyvnek). Legutóbb zárásként azt írtam, és most tartom is, hogy örülnék neki, ha James Norbury folytatná a rajzainak kommentálását, mert Panda és Sárkány karaktere feldobják és megmelengetik bárki szívét, aki találkozik velük.


Értékelés


Kiadás: XXI. Század (2022)
Oldalszám: 164
Eredeti cím: The Journey (2022)
Fordította: Laik Eszter 
Műfaj: illusztrált

A ​Nagy Panda és Kicsi Sárkány folytatása gyönyörűen illusztrált ajándékkönyv az elfogadásról, önmagunk és egymás mélyebb megismeréséről.

A két valószínűtlen útitárs útnak indul, folytatva az előző kötet kalandjait, hogy eljussanak egy helyre, amely talán messze van az otthonuktól, de az utazás révén önmagukhoz és egymáshoz közelebb kerülnek.

– Változás – mondta Nagy Panda. – Ha nem is tudod, hová vezet, attól még jobb, mint egy helyben maradni.

Kicsi Sárkány boldogtalan, és kiönti a szívét Nagy Pandának, aki úgy véli, ahhoz, hogy barátjának kedélye helyreálljon, útnak kell indulniuk. Új vidékeket fedeznek fel, rendkívüli élményekkel gazdagodnak, és nagy kihívásokkal néznek szembe. Nagy Panda és Kicsi Sárkány továbbhaladnak az elfogadás ösvényén, és megtanulják, hogy a változások, a nehézségek életünk természetes velejárói – ezek nélkül fejlődés se volna lehetséges.

Ebben a kötetben is ugyanolyan bájos, szívet melengető illusztrációk találhatók, mint James Norbury eredeti, Nagy Panda és Kicsi Sárkány című nemzetközi bestsellerében.

Csupa inspiráció, csupa kedves humor: Az utazás kalandos, gyönyörködtető mese az elfogadásról, amelyet minden korosztálynak érdemes kézbe vennie.

Linkek: Moly || Goodreads || megrendelés


James Norbury illusztrált történetei egyszerre bölcsek és kedvesek. Nagy Pandát és Kicsi Sárkányt idén januárban mutattuk be nektek, így az év végére pedig elhoztuk a második kötetet is, aminek ők a főszereplői. Játszatok velünk, hogy esélyetek legyen megnyerni a kiadó által felajánlott példányt.

Nyereményjáték

Nagy Panda és Kicsi Sárkány ebben a részben messze sodródnak az otthonuktól, s olyan helyre kerülnek, ami számukra teljesen ismeretlen és idegen. Játékunkban ezúttal olyan tájakra barangolunk, melyek bár itt vannak a Földünkön, látványra olyanok, mintha egy másik világban léteznének. A feladatotok nem lesz más, mint minden állomáson megnézni az ott található képet, majd kitalálni és beírni a Rafflecopter megfelelő sorába, hogy nevezik az adott helyet?

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

12.29. Dreamworld
01.03. Readinspo

Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon és Instagramon! Ha pedig szívesen olvasnál tőlem más témákban, nézz fel a Milieux-re! ♥

Talán ez is tetszhet még

0 megjegyzés